1pano 13102019

Závažná Poruba - perokresba-archív-Najstaršia písomná zmienka vzťahujúca sa aj na územie dnešnej Závažnej Poruby pochádza z roku 1263. Je to donačná listina kráľa Bela IV, ktorou daroval Bohumírovi, synovi Vavrinca, za vojenské zásluhy a na jeho požiadanie rozsiahle územie v listine označované ako Wezwerez, ležiace na pravom brehu Váhu. Bolo vymedzené potokom Štiavnica od prameňa, brehom Váhu a tokom riečky Bocianka.  Obec Závažná Poruba sa prvý krát spomína v listine z júna 1377 ako possessio (sídlisko, usadlosť,dedina) pod maďarským názvom „Nemeth-poruba“ (Nemecká Poruba). Z roku 1480 ako z Nemeczkeg Porwby, z roku 1773 ako Zavazna Poruba, z roku 1808 ako Záwažná Poruba, z roku 1920 ako Liptovská Poruba, z roku 1927 ako Zavážna Poruba, z roku 1946 ako Závažná Poruba, maďarsky Németporuba. Obec patrila Szentiványiovcom.

Pre objasnenie nasledujúcich skutočností je potrebné uviesť, že obec od roku 1920 používa úradný názov Závažná Poruba. Dovtedy sa striedavo používal pôvodný názov Nemecká Poruba prípadne VághPoruba.

Rozprestiera sa v strednej časti Liptovskej kotliny v doline zvanej Lažtek. Z chotára obce Liptovský Ján sa vyčlečnila v prvej polovici 14. storočia. Je najmladšou dedinou medzi okolitými dedinami, Liptovským Jánom, Okoličným a Iľanovom. Základom jej názvu bolo od prvopočiatkov slovo Poruba, čo znamenalo že vznikla „vyrúbaním“ lesa na pôvodnom zalesnenom brehu rieky Váh. Prívlastok „nemecká“ dostala od právneho spôsobu založenia dediny, ktorým bolo šoltýske (zákupné, emfyteutické) právo, ktoré sa v dobových dokumentoch označovalo aj ako nemecké právo. Meno šoltýsa – zakladateľa Závažnej Poruby sa v dobových listinách nezachovalo. Obyvatelia Závažnej Poruby sa oddávna živili dobytkárstvom a chovali ovce, neskôr aj poľnohospodárstvom. V 19. a 20. storočí najmä murárstvom a tesárstvom.

Nie je jasný ani pôvod nových osadníkov, ale je viac ako pravdepodobné, že nepatrili medzi pôvodných obyvateľov Liptova.

Zdroj: „ História obce Závažná Poruba“, autori: PhDr. P.Vítek a kol.,ISBN: 80-968795-2-9

„Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť „

© webmaster 2013

Menu súčastí

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________