01Vypestovať na Liptove dulu, v našich šírkach málo známe ovocie, je kumšt. Poznajú ju skôr záhradkári v teplejších regiónoch, no ani na Liptove nie je tak celkom neznáma.

Takmer 30 rokov pestuje dulu vo svojej záhrade v Závažnej Porube Ján Broska. Tento rok sa mu podarilo dopestovať dule rekordnej váhy. Číslo 518 gramov prekvapilo aj jeho. "Tento rok nebol na úrodu veľmi dobrý," hovorí skúsený ovocinár zo Závažnej Poruby. Ján Broska dulu odporúča všetkými desiatimi, Liptáci sa jej nemusia báť. Jej pestovanie nie je náročné a dula sa im odmení. On sám má v záhrade jediný strom, ktorý mu starostlivosť opláca vôňou na celú záhradu a potom aj plodmi. Tento rok mala úroda na jednom strome 50 kilogramov. Dula nie je vhodná na priamy konzum, ale je výborná po tepelnom spracovaní, napríklad ako marmeláda. "Dnes už nebohému Jánovi Hlavienkovi z Liptovského Jána ďakujem za veľa. On ma naučil, že topinambur viaže v pôde dusík a ten podporuje rast a tvorbu plodov ovocných stromov. Jeden korienok mám zasadený pri mojej dule, a preto sa jej takto darí," uzavrel Broska.

Mgr. Ľubica Stančíková, redaktorka MY-Liptovské noviny

©2019-webm-

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________