05Banská Štiavnica je historické mesto s výraznou multikultúrnou minulosťou. Domáca JDS sa rozhodla poznávať pamätihodnosti tohto mesta.

Preto 20. augusta 2019 vycestovali na poznávací zájazd. Úlohu sprievodcu prevzala Ing. Anna Kováčová, ktorá v Banskej Štiavnici študovala a toto mesto stále nosí vo svojom srdci. Už počas cesty predstavila slávnu históriu, pamätihodnosti a osobností, ktoré dala Banská Štiavnica svetu.

Najskôr vystúpili na Kalváriu, ktorá pripomína život, umučenie a smrť Ježiša Krista. Pred horným kostolom si na pamiatku vyhotovili skupinovú fotografiu. Potom navštívili zámok vo Svätom Antone. Sledovali vzácne obrazy, dobový nábytok a expozíciu poľovníctva. So záujmom si v centre mesta prezreli dom, kde Marína prežila väčšinu svojho života. Dnes je to moderné literárne múzeum venované nenaplnenej láske Andreja Sládkoviča a Maríny. (Marína je najdlhšia ľúbostná báseň na celom svete. Obsahuje 2900 veršov.)

Po návšteve Banky lásky si prezreli Trojičné námestie a vystúpili ku Starému zámku. S Banskou Štiavnicou sa rozlúčili prehliadkou Betlehema, ktorý reprezentuje obraz mesta v dreve vyrezávaný.

Vďaka kvalitnému sprievodu, dobrej organizácii a záujmu mohli účastníci veľa vidieť a poznať. Slová uznania a vďaky právom vyjadrili sprievodkyni Ing. Anne Kováčovej.

Fotogaléria:

Text i foto:-dm-, spracoval: -webm- ©2019

 

 

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________