avizoTohtoročné Dni Milana Rúfusa k nedožitým 90. narodeninám začali v piatok 7. decembra 2018 pietnou spomienkou pri hrobe básnika na porubskom cintoríne.

Nábožné slovo a modlitba seniora Liptovsko - oravského seniorátu Mgr. Stanislava Gregu, pieseň K Tebe ó, Bože, môj, spoločná Modlitba Pánova, verše Majstra, príhovory, kytice kvetov, plamienky sviec - pozdravy do nebies.

Štebot v rodnom hniezde otvoril videofilm Ľubomíra Patscha hovoriaci o tom, ako Závažná Poruba uchováva posolstvo svojho veľkého rodáka.

stebot 2018Autor videofilmu: Lubor Patsch

Potom sa Štebot ústami rodákov ozýval sálou kultúrneho domu. Malí aj veľkí recitovali, spievali, hrali, tancovali. Predseda Občianskeho združenia Naveky závažná Pavel Baráni osobnou spomienkou na Milana Rúfusa poukázal na pokoru a skromnosť, ktorá sa niesla jeho celou tvorbou aj životom. V eseji Plachý hosť v podaní Vladimíra Pavlíka, evanjelického kňaza, básnik hovorí, že ak by mohol, pozval by si k vianočnému stolu svoje detstvo.

V predvianočnom čase svojou detskou úprimnosťou pozdravili uja básnika najmenší rodáci z materskej škôlky. Tí väčší, ktorí sedia v laviciach školy, do ktorej chodil Milan Rúfus, v dramatizácii rozprávky O Mechúrikovi - Koščúrikovi potvrdili, že ich škola je hodná mena, ktoré nosí vo svojom názve. Milan Rúfus vyrastal v murárskej rodine. Rodáčka a recitátorka Kvetka Staroňová pozdravila Majstra jeho básňou Murári a FS Poludnica Privítankou murárov. Spev svojej matky vnímal Milan Rúfus už od kolísky. Spevom ho prišli pozdraviť aj speváčky Ženskej speváckej skupiny v Závažnej Porube.

Recitácie Elenky Chovanovej, Katky Migaľovej a Nikolky Dvoranovej sú dôkazom toho, že verše Milana Rúfusa v jeho rodnom hniezde budú znieť stále, z generácie na generáciu.

Zvuk fujary Ivana Brosku a harmonika Tibora Plchu umocnili sviatočnú atmosféru popoludnia.

Vyvrcholením večera veršov bolo uvedenie básnickej zbierky Kataríny Devečkovej pomenovanej Doma je doma. Knihu uviedla myšlienkami básnika správkyňa Domu Milana Rúfusa Soňa Barániová. Starosta Pavel Beťko ocenil autorku veľkou kyticou kvetov. Obrazová koláž na zhudobnenú báseň Naveky závažná uzatvorila slávnostný program venovaný nedožitým 90. narodeninám Majstra.

V sobotu si celé skupiny návštevníkov z Vranova, Bratislavy i Bohuslavíc prezreli expozíciu Dom Milana Rúfusa. V nedeľu na službách Božích odzneli Žalmy v teologickej interpretácii Vladimíra Pavlíka, zborového kňaza a v interpretácii Kvety Staroňovej zazneli Žalmy u Rúfusa. V najbližších dňoch pokračujú sprievodné podujatia: Pozdravy z hniezda a Sobotné večery.

Fotogaléria: (12)

Text: -dm-, foto:- Katarína Piatková-, spracoval: -webm- ©2018

Menu súčastí

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________